Neida, du er ikke for sent ute med å så frø! Det aller meste av grønnsaker og sommerblomster kan du fint så i april og mai. Og det aller beste: Du kan så nesten alle frøene utendørs!
Følger du mange hageentusiaster i sosiale medier, er det lett å få inntrykk av at “alle” sår alt veldig tidlig på året. Noen starter opp med planterom og vekstlys allerede i januar, og nå rundt 1. april er plantene blitt riktig så store og flotte.
Har du tid, plass og ikke minst lysforhold – går det fint å starte opp tidlig med såing. Noen vekster, som chili, paprika, aubergine og blodbeger, trenger lang utviklingstid fra frø til ferdig.
Les også: Slik bruker du vekstlys til innendørs dyrking
Men for de aller fleste vekstene vi dyrker i kjøkkenhagen, er det tidlig nok å så frøene fra 1. april og utover.

Bruker du pinsett, slipper du å så for tett. Dette er fennikelfrø.
Dette betyr “oppalstid”
Har du hørt begrepet oppalstid? Dette er den tiden som beregnes fra frøene sås, til plantene kan plantes ut på sitt permanente voksested.
For de fleste vekster er oppalstiden cirka 4 uker, hvis du sår innendørs. Så da er det bare å regne seg fremover: Hvis du sår 1 april, kan du plante ut rundt 1. mai.
I kystnære strøk i Sør-Norge går det som regel fint å plante ut kålvekster og salat i begynnelsen av mai. I Innlandet og Nord-Norge er det som regel ikke trygt å plante ut før i juni. Så da må du enten så senere, eller flytte plantene ut i drivhus for en periode.
Tomater har en litt lengre oppalstid enn kål og salat, de bør sås innendørs cirka 8 uker før utplanting. Jeg pleier å så tomatfrø rundt 15. mars, men det går også fint å så i begynnelsen av april. Kommer du i gang senere enn det, er det like greit å kjøpe tomatplanter i et gartneri.
Les også: Arbeidsoppgaver i hagen i april

Skal du så innendørs, bør du bruke vekstlys i 18 timer i døgnet. Fra april kan plantene stå i vinduskarmen.
Du kan så det meste ute eller i drivhus
Har du drivhus? Da er det helt supert å bruke dette til såing og forkultivering nå på våren.
Hvis du ikke har drivhus kan du lage deg en kaldbenk for eksempel av en pallekarm og et gammelt vindu. Jeg bruker også gjennomsiktige plastkasser med lokk til forkultivering utendørs.
Fordelen med å så utendørs, er at du slipper herde plantene før du setter dem ut i hagen. Herding betyr at du må gradvis tilvenne plantene til livet utendørs, med sol, vind og skiftende temperaturer.
Les også: Herding av planter – derfor er det viktig
Hvis du flytter plantene rett fra et beskyttet liv i 20 grader innendørs, og setter dem rett i sola ute, vil de bli solbrent på bladene. La derfor plantene stå i skyggen i noen timer de første dagene, så lager de sin egen “solkrem”.
Planter som har vokst opp inne, vil heller ikke tåle frost eller kald vind. Bruk derfor fiberduk over dem de første par ukene, dette vil gi både beskyttelse og bedre vekst.

Du kan så både ringblomster og andre sommerblomster i små potter, som du setter i en gjennomsiktig plastboks.
Planter som er sådd og forkultivert ute, vil derimot tåle de skiftende forholdene mye bedre. De vil ikke bli solbrente, og de vil tåle at temperaturen går ned mot null, og til og med frost, uten at de dør. Har du brunsnegler i hagen, er det også veldig lurt å forkultivere plantene på et sted der sneglene ikke kommer så lett til. Da har du store planter du kan sette ut i kjøkkenhagen, som er mer motstandsdyktige mot eventuelle snegleangrep.
Les også: Derfor bør du forkultivere grønnsaker utendørs
Fordelen med å så innendørs, er at plantene gjerne vokser litt fortere i varmen, men plantene som vokser opp ute vil raskt ta igjen dette forspranget når sommervarmen kommer.

Har du stort drivhus er det bare å så på!
Dette kan du så utendørs i april
Bondebønner og sukkererter – direkte eller i dorullhylser
Kålvekster: Grønnkål, brokkoli, knutekål, spisskål, rosenkål, kålrot – i potter/brett for senere utplanting, bruk veldig gjerne kaldbenk
Salat: I pluggbrett for senere utplanting eller direkte på voksestedet
Spinat: Bredså direkte i bed eller pallekarm, ute eller i drivhus
Sommerblomster: Blomkarse, Cosmos (pyntekorg), solsikker, kornblomst – i potter/brett for senere utplanting, bruk veldig gjerne kaldbenk
Gulrøtter og pastinakk – direkte eller i melkekartonger
Les også: Hvorfor er det dumt å så for tidlig

Det er morsomt for barna å være med og så frø.
Dette kan du så innendørs i april
Tomat – senest 15. april
Squash – ett frø i hver potte
Agurk – ett frø i hver potte
Melon – ett frø i hver potte
Beter/mangold – i pluggbrett for senere utplanting
Krydderurter – i potter
Fennikel – i potter

Agurk bør sås inne, men de vokser fort så ikke så for tidlig.
















