I et oppdatert forslag, foreslår Miljødirektoratet å forby planting av 95 fremmede plante-arter. Syrin og veirødsvingel er tatt ut fra det opprinnelige forslaget, men de ønsker fortsatt å forby planting av vanlige hageplanter som hybridbarlind, kuletistel og storhjelm.

I februar 2025 omtalte Hageguiden et forslag fra Miljødirektoratet, som dersom det blir vedtatt innebærer at en rekke fremmede plante-arter blir forbudt å selge og plante. Du trenger ikke å grave opp plantene du allerede har i hagen, men det vil ikke være lov å flytte disse plantene, eller formere dem ved deling, stiklinger eller frø.

Her kan du lese mer om det opprinnelige forslaget

Invasivt ugress og hardføre hageplanter

Det eksisterer allerede en forbudsliste med 28 planter som er forbudt å plante i Norge. Denne listen omfatter blant annet invasivt ugress som du ikke har lyst til å ha i hagen din, som parkslirekne, tromsøpalme og kjempebjørnekjeks.

--Annonse--

Stauden fagerfredløs finnes i veldig mange norske hager, spesielt i Nord-Norge.

Hvis den nye forbudslisten blir vedtatt slik den foreligger nå, vil det bli forbudt å plante nye eksemplarer av en rekke mye brukte hageplanter. For eksempel hybridbarlind, kuletistel, storhjelm, fagerfredløs, honningknoppurt, skjermleddved og blankmispel. Det disse plantene har til felles, er blant annet at de er hardføre nok til å trives i høye klimasoner, som i Nord-Norge. Mange hageentusiaster er derfor kritiske til at det skal innføres et nasjonalt forbud, da plantene ikke oppfører seg invasivt over hele Norge.

Kuletistel er en svært dekorativ staude som er mye brukt i tradisjonshager.

“Dette viser hvorfor generelle forbud treffer skjevt. En plante som er invasiv i H3 er ikke nødvendigvis det i arktisk H7–H8. Vi trenger mer stedstilpasset kunnskap, ikke bred pensel”, mener Instagram-brukeren @paanaturenspremisser

Statsråd “fredet” syrinen

Forslaget fra Miljødirektoratet har vært gjennom en høringsrunde, og dessuten en politisk debatt som først og fremst har handlet om den kulturhistoriske verdien til syrinen. Klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen lot seg avbilde inni en syrinbusk foran Stortinget, og garanterte at syrinen ikke skulle bli forbudt. Dette fikk han gjennomslag for, og syrinen står ikke lenger på den foreslåtte forbudslisten.

Gressarten veirødsvingel er også tatt ut av det opprinnelige forslaget. Dette er begrunnet med at arten er mye brukt i ferdigplen, og ikke så lett lar seg erstatte av andre gressarter.

Det blir likevel ikke forbud mot å bruke gressarten veirødsvingel i norsk ferdigplen.

Juletreprodusenter reagerte også på det opprinnelige forslaget, der det ble foreslått å forby planting av fjelledelgran, som er et veldig populært juletre. Miljødirektoratet ønsker å forby fjelledelgran i private hager og grøntanlegg, men kommersielle juletreprodusenter kan fortsatt plante den etter søknad.

Aronia-forvirring

I høringsrunden var det mange som reagerte på at matplanten Aronia/svartsurbær var blant artene som ble foreslått forbudt. Her har Miljødirektoratet kommet med en presisering:

De foreslår å forby arten storsurbær, som har det latinske navnet xSorbaronia mitschurinii. Tidligere ble denne omtalt som Aronia melanocarpa ‘Moskva’ – altså svartsurbær.

Svartsurbærene er veldig sunne. Du kan fortsatt plante svartsurbær-sorten Aronia melanocarpa ‘Hugin’.

Men det vil fortsatt være tillatt å plante den andre, vanlige varianten av svartsurbær, Aronia melanocarpa ‘Hugin’, som har kanadisk frøkilde/opphav.

Svartsurbær og storsurbær ser nokså like ut, men storsurbær er mer storvokst, og sprer seg lettere.

Hva skjer med honningbær?

De siste årene har den nye bærbusken haskap/honningbær blitt veldig populær. Dette er en svært hardfør plante som kan dyrkes helt opp til klimasone H8.

Haskap, også kalt honningbær, er blitt brukt som bærbusk i Norge cirka siden 2018.

Honningbær har imidlertid det samme latinske navnet som blåleddved, Lonicera caerulea, som har invasive egenskaper.

Hageguiden har spurt Miljødirektoratet om hva de nye forslaget vil innebære for haskap/honningbær: Vil planten fortsatt kunne selges, eller blir denne også omfattet av forbudet? Saken blir oppdatert når vi har fått svar.

Hva skjer videre?

Miljødirektoratet har nå sendt forslaget til ny forbudsliste over til Klima- og miljødepartementet, der det vil bli behandlet av politisk ledelse. Siden dette ikke er snakk om en lovendring, men en forskrift, vil det ikke bli behandlet i Stortinget.

--Annonse--